Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Chociaż zakup nieruchomości nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, to trzeba dołożyć starań, aby wybrać mieszkanie, w którym będzie mieszkać się komfortowo. Przed wejściem w posiadanie własnych czerech kątów, należy dopełnić szeregu formalności. Od czego zacząć?

Odpowiedni kredyt

Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości bez zaciągania kredytu, to dość duża inwestycja, dlatego warto szukać korzystnego produktu finansowego, dzięki któremu będzie można sfinansować zakup danej nieruchomości. Decydując się na kredyt w wysokiej kwocie, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy finansowego, który podpowie, gdzie szukać kredytu i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Jakie mieszkanie?

nowa nieruchomość we wrocławiuWybierając nieruchomość, należy uzyskać niezbędne informacje, które można znaleźć w księgach wieczystych. Warto sprawdzić metraż, właściciela, a także czy wybrane mieszkanie nie posiada żadnych obciążeń finansowych. Ważne jest wykluczenie obciążeń hipotecznych, służebności osobistych, meldunku poszczególnych osób. Problem zostaje rozwiązanie w przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego. W tym wypadku kupuje się nowe nieruchomości, które można dowolnie zaaranżować. Oczywiście taka możliwość nie jest wolna od wad, ponieważ niekiedy bywa tak, że inwestor bankrutuje, wówczas będzie bardzo ciężko odzyskać wpłacone pieniądze. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego można liczyć na szereg udogodnień oraz bardziej praktyczne rozmieszczenie poszczególnych pokoi. Nie trzeba też martwić się o uszkodzenia zrobione przez poprzednich właścicieli, w tym wypadku nieruchomości jest nowa i wymaga wykończenia.

Formalności związane z zakupem nieruchomości

Najważniejszym dokumentem podczas zakupu mieszkania jest oczywiście umowa oraz wpis do hipoteki. Prawnie trzeba stać się właścicielem nieruchomości, należy dopełnić również szeregu formalności urzędowych. Ważny jest także moment odbioru mieszkania, warto sprawdzić czy nie posiada żadnych poważnych usterek, które mogłyby spowodować narażenie na wysokie koszty.

You Might Also Like