Ile w rzeczywistości kosztuje utrzymanie mieszkania?

Wielu ludziom wydaje się, że kupując nowe mieszkania w Krakowie nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów. Że wystarczy zapłacić cenę wskazaną przez dewelopera, a później można się cieszyć lokalem, za którego użytkowanie nie trzeba wnosić żadnych opłat. Niestety jest to błąd. Oto kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę szukając nowego mieszkania w Krakowie.

Czynsz

Jest to miesięczna kwota, którą trzeba wpłacać do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W cenie czynszu znajdują się opłaty za wodę, ścieki i centralne ogrzewanie. Za ogrzewanie płaci się cały rok, przez co zimą składka nie musi rosnąć. Większość czynszu przeznaczana jest na bieżące utrzymanie budynku. Przykładowo na prąd potrzebny do oświetlania klatek schodowych, opłaty za utrzymanie czystości na klatkach schodowych, koszenie trawy, czy doraźne naprawy windy. Ceny czynszu są bardzo zróżnicowane, ale w dużych miastach wynoszą zazwyczaj pomiędzy 400 – 600 zł.

Fundusz remontowy

W niektórych wspólnotach pobiera się go co miesiąc, a w innych tylko w razie potrzeby. Nowe inwestycje deweloperskie w Krakowie mogą nie być objęte taką opłatą – skoro są nowe, to nie ma jeszcze potrzeby przeprowadzania ich remontów. Wysokość funduszu ustalana jest indywidualnie, w zależności od wielkości oraz kosztów planowanego remontu.

Koszty mediów oraz wywóz śmieci

Mieszkając w swoim wymarzonym, nowym mieszkaniu w Krakowie należy pamiętać o płaceniu rachunków za media, które również wchodzą w faktyczne koszty utrzymania mieszkania. Rachunki za gaz, prąd elektryczny oraz wodę, są zależne są od rzeczywistego ich zużycia. Za wywóz śmieci płaci się od osoby.

You Might Also Like