Czym zajmuje się deweloper na rynku pierwotnym?

Firma albo osoba, która zajmuje się inwestycjami na rynku nieruchomości to deweloper. Najczęściej specjalizuje się on w jednej kategorii, co oznacza, że na obszar swoich działań wybiera budynki, mieszkalne, biurowe, przemysłowe albo handlowe. Rzadziej można spotkać deweloperów zajmujących się nieruchomościami różnego rodzaju, choć również się to zdarza. 

Rynek pierwotny – zadania dewelopera

Na rynku nieruchomości każda z inwestycji złożona jest z kilku podobnych etapów. Jednak tak naprawdę, w praktyce, obowiązki firm deweloperskich mogą się niekiedy między sobą różnić. Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, deweloper wybiera lokalizację pod konkretną inwestycję. Musi w tym czasie uzyskać pozwolenie władz miasta na budowę. Zdarza się, że zdobycie tego rodzaju zgody wiążę się z pewnymi dodatkowymi zobowiązaniami. Deweloper musi na przykład podjąć się rewitalizacji terenów zielonych w okolicy inwestycji, czy nawet stworzenia przy niej sieci dróg. Jeśli chodzi o same budynki i nowe mieszkania, to ich projekt wykonuje profesjonalna firma architektoniczna. Zadaniem dewelopera jest wtedy nadzorowanie przebiegu takich prac. Najważniejsze jest to, by projekt był zgodny ze standardami przyjętymi przez firmę deweloperską. Równie ważne jest to, by pasował on do zabudowy znajdującej się już w okolicach nowej inwestycji. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie przez dewelopera zewnętrznej firmy budowlanej, która zajmie się wzniesieniem zaprojektowanego budynku. Będzie to tzw. wykonawca generalny inwestycji (który z kolei zatrudnić może podwykonawców). W czasie budowy deweloper będzie pilnował przyjętego harmonogramu, a także kontrolował jakość prac i przestrzegania zasad BHP. 

Mieszkania na rynku pierwotnym

Niektórzy deweloperzy swoim klientom sprzedają mieszkania w stanie surowym, do wykończenia. Inni oddają takie „pod klucz”, to znaczy wykończone. W tym drugim przypadku zajmują się wtedy przeprowadzeniem takich prac, które przygotują lokal tak, by można się było do niego od razu wprowadzić. Są to prace obejmujące między innymi malowanie ścian czy wykończenie łazienki. Deweloper nowe mieszkanie może sprzedać albo wynająć, co wymaga przygotowania stosownych umów. Muszą one zawierać dokładny opis techniczny zdawanych lokali.

You Might Also Like